Stajer Ehliyet Nedir ?

by sapmazsamet

Stajyer Ehliyetin Normal Ehliyetten Farkı Nedir?

İlk kez ehliyet alan (her ehliyet sınıfı için geçerli.) herkese ilk olarak stajyer ehliyet verilir. Stajyer ehliyetin süresi ise 2 yıldır. Normal ehliyetle arasında çok az fark vardır. Örneğin stajyer sürücülerin 0.20 promil alkolle trafiğe çıkmaları durumunda ceza puanlarına bakılmaksızın ehliyetleri iptal edilir. Standart ehliyetliler için ise bu sınır 0.5 promildir.

Bir diğer fark da stajyer ehliyet ceza puanı sınırının farklı olmasıdır. Stajyer ehliyet uygulamasında bir sürücü 2 yıl boyunca 75 ceza puanına ulaşırsa ehliyeti süresiz iptal edilirken normal ehliyetli bir sürücü için bu süre 1 yıldır. Ceza puanı ise 100′ dür ve ehliyeti 2 aylığına elinden alınır. Peki, ceza puanı nedir ve ne için uygulanır?   

Stajyer Sürücüler İçin Ceza Puanları Nasıl İşler?

Trafikte kural ihlallerini en aza indirmek için ceza puanı sistemi uygulanır. Bu ceza puanları normal ehliyet için 1 yıl boyunca birikir ve sürücü 100 ceza puanına ulaştığında ehliyeti 2 aylığına elinden alınır.

Stajyer ehliyet uygulamasında sürücü 2 yıl içinde 75 ceza puanına ulaşırsa ehliyeti iptal edilir. Yeniden ehliyetini alması için tekrar bir sürücü kursuna gidip psikoteknik raporu alması beklenir.

Psikoteknik raporu; sürücülerin zihinsel özelliklerinin, gerekli yetenek ve becerilerinin, tutum-davranış ve alışkanlık gibi özelliklerinin sürücülük açısından ölçümünü yapar. Bu sayede kişilerin sürücü olmaya yeterliliği olup olmadığı öğrenilir.

Eğer sürücü, testi başarıyla geçerse ehliyet almak için sürücü kursu için başvuruda bulunabilir. Kursu başarıyla tamamladığında ise 2 yıl sürecek stajyer ehliyetini almaya hak kazanır. Ayrıca ceza puanı sistemi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız “100 Ceza Puanı Dolunca Ne Olur?” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Stajyer Sürücü Belgesinde “Stajyer” İbaresi Var mı?

Stajyer ehliyetin farkı nedir? Stajyer ehliyetle ilgili en çok merak edilen konulardan biri de stajyer sürücü ehliyeti ile normal ehliyetler arasında fark olup olmadığıdır. Stajyer ehliyette, “stajyer sürücü” ibaresi bulunmaz.

Stajyer sürücülerin stajyer olduğu bilgisi emniyet sistemindeki kayıtlarda ve e-devlet üzerinden görülebilir. Ayrıca sürücü belgesinin üzerindeki tarih 2 yılı aşmadıysa da sürücünün stajyer sürücü olduğu anlaşılır.

Stajyer Sürücüler Yurt Dışında Araç Kullanabilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti’nde asli ehliyeti olanlar; içinde Almanya, Belçika, Danimarka, Güney Kore ve Brezilya’nın bulunduğu 84 ülkede araç kullanabilirler. Ancak stajyerlik süresi dolmamış sürücüler asli sürücü olana kadar söz konusu ülkelerde maalesef ehliyetlerini kullanamazlar. Ayrıntılı bilgi için sürücü belgelerinin geçerli olduğu ülkeler listesini inceleyebilirsiniz.

Stajyerlik Süresi Bitince Ehliyeti Değiştirmek Gerekir mi?

Stajyer ehliyet alındıktan sonra 2 yıl doldurulduysa artık stajyer sürücü kuralları geçerli değildir. Tüm değerlendirmeler normal ehliyet kurallarına göre uygulanır. 2 yıl dolduktan sonra ehliyeti yenilemeye, değiştirmeye veya tekrar para yatırmaya da gerek yoktur.

Call Now Button
×